בשונה ממוצרים רגילים, מערכת אזעקה לבית היא לא מוצר מדף. מערכת אזעקה היא מוצר “התפור אישית” על פי צרכי הלקוח ותנאי הסביבה. המערכת מאופיינת ומתוכננת בהתאמה אישית ע”י יועץ מיגון ומותאמת לכל משפחה ואורח החיים המתנהל בביתה. מערכת שכזו דורשת תכנון מדוקדק, חשיבה הצופה פני עתיד ולוקחת בחשבון שיפוצים מתוכננים, גידול עתידי במספר הנפשות בבית ובעתיד הרחוק יותר, צופה אף את יציאת הילדים מחוץ לבית.

השקעה כספית במערכת אזעקה שכזו היא לזמן ארוך ולכן בבואנו לתכנן ולבחור את מערכת האזעקה המתאימה לנו ביותר, יועץ מיגון מקצועי יבצע תאום ציפיות מול הלקוח, יעריך את הסיכונים ונקודות התורפה במבנה הבית, החצר, הגדרות וחשוב מכל – יתכנן את המערכת כך שתתאים לצרכי הלקוח ואורח חייו וייקח בחשבון את הימצאותם של בעלי חיים הנמצאים בבית.

מערכת קווית או מערכת אלחוטית?

ככלל אצבע, מומלץ תמיד להתקין מערכת אזעקה קווית בלבד או במילים פשוטות, מערכת המחוברת בין מרכיביה השונים ע”י כבל פיקוד. היתרון הבולט במערכת אזעקה קווית הינו אמינות התקשורת ואספקת המתח בין יחידות הקצה השונים, קרי, הגלאים, יחידות ההפעלה, הצופרים וכדומה לבין מערכת הבקרה המרכזית. בנוסף, עלותה של מערכת אזעקה קווית בהשוואה למערכת אלחוטית היא נמוכה יותר.
ישנן שתי שיטות לבצע את החיווט כאמור, השיטה הראשונה והמומלצת היא באמצעות העברת החיווט בצנרת ייעודית אשר תוכננה והוכנה מראש, עוד בשלב בניית הבית ושיטה שנייה היא הסתייעות בתשתית המתח נמוך הקיימת הכוללת את צנרת הטלפון, אינטרקום, הכבלים ונקודות רשת המחשבים הביתית – והשלמת תוואי החיווט ע”י חרוץ מנקודת התשתית הקיימת ועד למיקום הסופי של הגלאי. כמובן ששיטה זו דורשת מקצועיות רבה וניסיון רב שנים ולכן מומלץ לבחור היטב את הקבלן המבצע.

בבתים בבנייה או בתים אשר עוברים שיפוץ, כדאי להזמין חוות דעת מקצועית מיועץ מיגון עוד בשלב המוקדם של התכנון האדריכלי, בכדי שכל נקודות התשתית יסומנו בתוכניות החשמל לביצוע, וצנרת החיווט תונח בתוך יציקות הבטון וקירות המבנה עוד בשלבים המוקדמים של בניית המרתף.
מערכת אזעקה אלחוטית מתאימה לבתים שלא הוכנה בהם תשתית צנרת למערכת האזעקה מראש. מערכת זו הינה קלה להתקנה ואינה דורשת העברת חוטים וכבלים העלולים לפגוע בחזות הבית.

home1

תהליך בחירת המערכת:

 • התייעץ עם יועץ מיגון מקצועי ומנוסה עוד בשלב התכנון האדריכלי
 • סוף מעשה במחשבה תחילה – תכנון מערכת האזעקה חייב להתאים לאורח החיים של בני הבית ולא להיפך. לדוגמא, מערכת אזעקה שבת המותאמת לשומרי שבת והמגזר הדתי.
 • בשלב הראשון – יש להחליט אם התכנון יכלול מיגון היקפי המאפשר את הפעלת המערכת בכל עת, גם כשבני הבית שוהים בו או מערכת בסיסית יותר. ניתן גם לשלב בין שתי האופציות הנ”ל, השיקול הוא כמובן שיקול של בטחון ושקט נפשי מול עלות כספית.
 • יש לבצע סקר כולל המתייחס לנקודות התורפה של הבית, אפשרויות טיפוס לקומות עליונות, מגונים פיזיים בכלל פתחי הבית, מיקום כניסות צדדיות ואפילו מיקום הבית ביחס לשאר הבתים בשכונה.
 • יש להתייחס לתנאי הסביבה בחצר כגון צמחיה גבוה, דרכי גישה ובעלי חיים הנמצאים בבית ובחצר.
 • בחר מערכת עם לוח בקרה המתאים למספר האזורים/גלאים המתוכננים להתקנה. קיימות מערכות אזעקה בסיסיות המכילות מקסימום 8 אזורים וישנן מערכות אזעקה המסוגלות לשלוט ב- 144 אזורים ויותר.
 • יש להתקין את לוח הבקרה במקום מוסתר ומוגן ע”י גלאי באזור מיידי ובשום פנים ואופן לא במקום גלוי או בכניסה לבית באזור גלאי מושהה.
 • יש לבחור את מיקום, כמות, סוג וטווח הכיסוי של הגלאים בקפידה רבה ועל פי כל כללי התכנון של מערכות מיגון והוראות היצרן
 • תכנון גלאים מחוץ לבית יספקו התרעה מוקדמת ואף יכולים להרתיע פורץ מלהיכנס לבית אבל, יש לתכנן בקפידה את מיקומם ולבחור את הסוג המתאים ביותר לתנאי השטח
 • הזמן גם לחצני מצוקה ניידים בנוסף לאלו הקיימים על גבי לוח המקשים
 • בחר מערכת שהיא ידידותית למשתמש ולוח המקשים נוח לתפעול והינו בעל תצוגה דיגיטאלית
 • בגמר ההתקנה, הקפד לקבל חזרה את הבית נקי ומסודר ובחן את טיב עבודת החיווט ואופן התקנת האביזרים
 • בגמר ההתקנה, בקש הסבר מפורט לגבי אופן תפעול המערכת, תעודת אחריות ודרכי התקשרות עם המתקין בכל שעות היממה ובכל ימי השבוע
 • לסיום – חשוב מאוד לחבר את מערכת האזעקה למוקד סיור מקומי, אשר בזמן התרעה, יספק תגובה מהירה של ניידת סיור וניטור המערכת בכל עת.
    

מבחר מערכות אזעקה לבית ולעסק:

מערכות אזעקה
מערכת אזעקה לבית
מערכת אזעקה לעסק
מערכת אזעקה אלחוטית
 
 

נגישות